Home Artikelen Fototechniek Vuurwerk fotograferen

Fotoalbum foto

DSC01484

Eigenaar: André Callewaert

P5200054

Eigenaar: Jos Elshoud

Login Leden



Vuurwerk fotograferen Print Email
dinsdag, 11 november 2008 21:01

De Sluitertijd
Bij het afschieten van vuurwerk verloopt er een bepaalde tijd tussen het afschieten, het hoogte winnen van de vuurpijl en het ontploffen in de lucht. De sluitertijd dient daarom aangepast te zijn om een gedeelte van die tijd, of de gehele tijd op te nemen. Hoe lang moet die sluitertijd dan zijn? Minstens één seconde, soms 2 seconden en soms nog langer.

De voornaamste reden voor het gebruik van lange sluitertijden is gebaseerd op het verschil tussen het menselijk oog en de film (of in ons geval de CCD). Hoe helder het vuurwerk ook mag zijn, voor de CCD (of film bij analoge camera's) in digitale camera's ziet dat er compleet anders uit. Sluitertijden van 1/500ste van een seconde zullen enerzijds niet voldoende zijn om de tijd van het afschieten tot het ontploffen van het vuurwerk te overbruggen, en zullen anderzijds tevens te kort zijn om de CCD de tijd te geven om genoeg licht op te nemen. Maar bij ISO 100 zou normaal gezien een sluitertijd van 1 à 2 seconden moeten volstaan.

Wat in het geval je enkel een camera ter beschikking hebt waarbij je de sluitertijd niet kan aanpassen?

Probeer het gewoonweg en gebruik de geprefabriceerde instellingen! De camera kan zichzelf aanpassen naar gelang de omgeving of niet en heeft wel een of andere programmamodus die zijn nut kan bewijzen. Probeer dit vooraf uit, zodat je op de dag van het vuurwerk geen verrassingen te wachten staan.

Een stevige hand
Naast over een geschikte camera zal u eveneens over een stevige hand of over een statief moeten beschikken. Een statief geniet de voorkeur, maar heeft als grootste nadeel dat het uw bewegingen zal beperken. Een vuurwerksessie duurt meestal slechts een tiental minuten, en daarvan mag je uiteraard geen 5 minuten met je statief aan het worstelen zijn.

Om een statief te kunnen gebruiken, moet uw camera daar ook uiteraard voor voorzien zijn. Onder aan de meeste reflexcamera's en tevens de meeste gewone digitale fototoestellen vind je de mogelijkheid om het toestel aan het statief te koppelen. Indien u gebruik maakt van een statief, bent u nog steeds niet zeker van een niet-bewegende camera. Bij het indrukken van de ontspanner moet u er namelijk op letten van de camera zo weinig mogelijk te bewegen. Bij sluitertijden van 1 à 2 seconden of langer heeft de minste beweging van de camera een onscherpe foto tot gevolg. Om beweging door het indrukken van de sluitertijd te vermijden, kan u gebruik maken van hulpmiddelen zoals een afstandsbediening (draadloos of via kabel). Niet alle camera's beschikken over de mogelijkheid om deze afstandsbedieningen aan te sluiten. Een mogelijkheid bij gewone digitale camera's is gebruik maken van de scherpstelling van het toestel. Je drukt gewoon af, trekt je weg, en intussen stelt het toestel scherp en neemt de foto, zonder dat je er intussen nog aan bent geweest, er zich dus geen trillingen voordoen en er zodoende geen onscherpe en foute foto's bij thuiskomst te zien zullen zijn.

Gezien dat nadeel van een mogelijk instabiel statief, kiezen veel amateurfotografen om uit de hand te fotograferen; veelal ook met goede resultaten. Om zoveel mogelijk beweging van de camera te vermijden, is het aan te raden om een steun voor uw handen of het toestel te zoeken. Het dak van je wagen, de rand van een hek, een muurtje en andere zaken kunnen uitstekend dienst doen om onscherpte van uw foto's te vermijden

Het Diafragma
Een minder belangrijke factor dan de bovenstaande, is het diafragma. Door een groter diafragma (kleinere F-waarde) te kiezen, valt er meer licht op de CCD; door een kleiner diafragma (grote F-waarde) te kiezen, zal er minder licht op de CCD vallen.

U zou verkeerdelijk kunnen denken dat, vermits het donker is, u een groot diafragma (f/2) zou moeten kiezen, maar niets is minder waar. Het is de bedoeling van het 'vuurwerk' en niet de 'donkere hemel' te fotograferen; de donkere hemel wordt bij deze soort fotografie enkel als achtergrond gebruikt. Daarenboven wordt een lange sluitertijd gebruikt, en vermindert het effect van een groot diafragma. Best is dus een gemiddelde waarde te nemen.

De Focus
Indien u bij uw fototoestel de keuze heeft, heeft het kiezen voor een instelling op 'oneindig' de voorkeur. Indien uw toestel niet toelaat van deze instellingen te wijzigen, vertrouw dan op de automatische instellingen, en de meeste toestellen zijn 'intelligent' genoeg om automatisch de juiste focus te selecteren. Foto's waarbij er wordt scherpgesteld op het vuurwerk zelf, blijken in de praktijk geen slechtere resultaten op te leveren.

De Gevoeligheid van de Digitale Camera
Bij zowel analoge als digitale fototoestellen kan de fotograaf de gevoeligheid van de film kiezen. Niet alle toestellen beschikken evenwel over deze mogelijkheid. Het heeft meestal geen zin van zeer gevoelige filminstellingen (zoals ISO 800 of hoger) te kiezen: een overbelichting van uw onderwerp is een reëel gevaar. Instellingen als ISO100, 200 of 400 zijn aan te raden. Filminstellingen trager dan ISO100 zijn eveneens af te raden, omdat deze niet gevoelig genoeg kunnen zijn om uw onderwerp correct te fotograferen. Naast de mogelijke overbelichting tengevolge van een hoge ISO-waarde, is een bijkomend neveneffect de kans op veel ruis. Via bewerkingsprogramma's is die wel weg te werken, maar de beste foto's blijven deze zonder al te veel gepruts achteraf. Richtlijnen: ISO 80-100 (F8-F11) / ISO 100-200 (F11-F16)

Gebruik van Flits
Het gebruik van een flits is allerminst nuttig voor het vastleggen van vuurwerk. Het openbarsten van de vuurpijlen voorziet je in meer dan genoeg licht om alles op de gevoelige plaat vast te leggen. Indien je over een fototoestel beschikt waarbij je de flits niet kan inklappen of uitschakelen, overplak dan de flits met een donkere plakband. Op die manier vermijd je ongewenst flitsen. Flitsen kan daarentegen in bepaalde situaties wel aangeraden zijn, wat in infra besproken wordt.

Vermijd de rook
Probeer bij het kiezen van uw plaats een locatie te kiezen waarbij je de windrichting in acht neemt. Het afschieten van vuurwerk gaat veelal gepaard met een grote rookontwikkeling. Kies daarom een plaats die 'wind-opwaarts' van het vuurwerk ligt. Op die manier zal de wind alle rook zo snel mogelijk uit uw gezichtsveld verdrijven. Het zou zonde zijn dat al uw foto's overheerst worden door de rook van het vuurwerk.

Bron: http://www.belgiumdigital.com/tips/articleid/45

Meer info: http://www.photofacts.nl/fotografie/rubriek/tips_en_truuks/tips_voor_het_fotograferen_van_vuurwerk.